Deszczowa podróż do "małego Rzymu"

Miasto w województwie świętokrzyskim było celem zwiedzania szkolnej wycieczki. 12 czerwca grupa 31 uczniów klas IV-VII udała się na zwiedzanie najciekawszych zakątków Sandomierza. Położony jest nad Wisłą i  czasami nazywany jest „małym Rzymem”, gdyż leży na siedmiu wzgórzach. Wizytówką miasta jest Brama Opatowska, za którą rozpościera się panorama Sandomierza. Wycieczkowicze rozpoczęli zwiedzanie od spaceru trasą podziemną biegnącą ok. 400 metrów na różnych głębokościach dochodzących do 12 metrów. Tu zgodnie z legendą zginęła bohaterka Halinka Krempianka, która uratowała miasto przed najazdem Tatarów. Mijając Wzgórze Zamkowe, romański kościół Św. Jakuba grupa zwiedzających udała się na obiad do pobliskiej karczmy. Po posiłku nadszedł czas na kolejne atrakcje. Niedaleko rynku znajduje się zbrojownia rycerska Chorągwi Ziemi Sandomierskiej. Można było nie tylko obejrzeć, ale również przymierzyć zbroje rycerskie i suknie. Dla odważnych udostępniona była również sala tortur, gdzie dało się poczuć dreszczyk na całym ciele. Przez cały czas wycieczkowiczom towarzyszył deszcz, więc ostatnia atrakcja wyjazdu była pod znakiem zapytania. Na szczęście pogoda dopisała, a spływ po rzece San drewnianymi łodziami z doświadczonymi flisakami zostawił niezapomniane wrażenia.